FizykaNews

PUSZKIN ON-LINE. Cykl wideokonferencji z inspirującymi ludźmi

Już w piątek – 22 maja o godzinie 10.15 – czeka nas kolejne spotkanie ze świetnym mówcą i pasjonującym fizykiem. Tym razem gościć będziemy dr hab. Tomasza Sowińskiego, profesora Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z wykładem pt. „Od rzutu monetą do lasera, czyli o rachunku prawdopodobieństwa w mikroświecie”.

Tomasz Sowiński („Sowa”) jest absolwentem Puszkina z roku 2000. Po ukończeniu liceum studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim – tam również uzyskał doktorat. Pracował w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie zajmuje się działalnością naukową w Instytucie Fizyki PAN. Ma na swym koncie ponad 50 publikacji naukowych.

Znany jest ze swej działalności popularno-naukowej, artykułów w prasie i wykładów dla młodzieży. W 2008 roku otrzymał tytuł  Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Nauki. Jest również członkiem Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik.

Jego wykłady dotyczące m.in. mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności dostępne są w Internecie.

W spotkaniu, które zakończy dyskusja, wezmą udział uczniowie klas matematyczno-fizycznych 202 i 203, a uczniów klas I-wszych, szczególnie zainteresowanych fizyką, prosimy o zgłoszenia indywidualne do pani dyr. Teresy Kostyszak (t.kostyszak@puszkin.eu).

Szczególne zaproszenie prof. Sowiński kieruje do pani prof. Anny Kociołek. Wszak mowa będzie o prawdopodobieństwie…

Obiecuję Wam niezwykle interesujące spotkanie. Zbigniew Łuczka

Autor tekstu: prof. Zbigniew Łuczka
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe