Bestiariusze i krainy niezwykłe

We wtorkowe przedpołudnie, w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, uczniowie klas 101, 201 i 301p wysłuchali wykładu profesora Piotra Beringa: „Krainy fantastyczne i ich mieszkańcy w literaturze od antyku do renesansu”.

Profesor zabrał nas w podróż przez wieki, pokazując niezwykłe krainy i jeszcze dziwniejsze stworzenia: psiogłowcy, jednostopi czy ludzie z rogami. Szczególnie ciekawe były ryciny przedstawiające wizerunki tych tajemniczych stworzeń, próby moralnego wyjaśniania istnienia bestii przez ludzi średniowiecza oraz zaskakujące opowieści o dawnym postrzeganiu krokodyli, małp czy pelikanów.

Powołując się  na dzieła Herodota, Tacyta, romanse rycerskie, a przede wszystkim bestiariusze średniowieczne, profesor podkreślał, że dążenie ludzi do zaspokojenia ciekawości, wyjaśnienia tego, co zaskakujące i inne – było pożywką dla wyobraźni, z której efektów korzystamy, jako odbiorcy, do dziś.

Jedną z uczestniczek była Pola Kosicka – Olkowska, która powiedziała:

„Fantastyczny wykład o fantastycznych stworzeniach. Niezwykłe zapisy jednego z bestiariuszy, które przedstawił nam profesor…… bardzo mnie zaskoczyły- człowiek o jednej stopie, psiogłowce, jednorożce posiadające róg z zęba narwala… jak dla mnie kosmos”.

Tekst: prof. Aleksandra Gratka
Zdjęcia: PCP

Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe